REDUCE = OGRANICZAJ
Zasada ograniczania odnosi się przede wszystkim do unikania nadmiernego kupowania. Konsumpcjonizm prowadzi do gromadzenia wielu niepotrzebnych przedmiotów, które w rezultacie wyrzucamy bez zwracania uwagi na środowisko.
JADŁOSPIS
Mniej więcej jedna trzecia żywności (1,3 miliarda ton) produkowanej w celach spożywczych jest wyrzucana – głosi raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywienia i Rolnictwa (FAO). Jak podaje Federacja Polskich Banków Żywności w naszym kraju 30 proc. konsumentów przyznaje się do marnowania żywności, co stanowi około 4 mln ton jedzenia rocznie.
W naszym przedszkolu zamówienia spożywcze realizowane są 2, 3 razy w tygodniu, dzięki czemu możemy zamawiać mniejsze ilości jedzenia, które się nie marnuje i jest zawsze świeże.
Posiłki przygotowywane są w naszej własnej kuchni z sezonowych warzyw i owoców, pełnoziarnistych kasz i mąk.
Nie używamy: białego cukru, konserwantów i glutaminianu sodu, sztucznych barwników, gotowych słodyczy, ciastek.
ENERGIA
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, że wyłączając urządzenia elektryczne w swoim domu i przedszkolu, pomagają w ten sposób w oszczędzaniu energii oraz zapobieganiu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
ŚRODKI CZYSTOŚCI
Do mycia przestrzeni w salach używamy naturalnych środki czystości takich jak soda oczyszczona, ocet, cytryna. Dodając olejek eteryczny z drzewa herbacianego pozbywamy się wirusów i bakterii, ponieważ odznacza się on silnym działaniem antyseptycznym.
REUSE = UŻYJ PONOWNIE
W dzisiejszym świecie króluje jednorazowość. Staramy się, aby wszystkie dostępne dla dzieci przedmioty były wykonane z trwałych materiałów. Przedszkolne meble i pomoce wykonane są z drewna.
Jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik, to na wysypisko w całej Polsce trafi rocznie 10 tys. ton szkła, wszystkie pozyskane słoiki z przypraw, dżemów czy miodu służą nam jako materiały do tworzenia pomocy życia praktycznego.
RECYCLE = ODZYSKUJ
W przedszkolu używamy dwuwarstwowego papieru toaletowego wykonanego w stu procentach z celulozy pozyskiwanej w rewolucyjnym procesie recyklingu opakowań typu „Tetra Pak” znanych powszechnie jako „karton” na mleko, sok czy inny napój.
Przedszkole blisko natury
Ekologia nie jest dla nas przemysłem. To sposób życia, nasze codzienne gesty i praktyki, czyli własny ogród, zdrowa kuchnia, sposób spędzania wolnego czasu, a nawet wybór środków komunikacji. Uczymy dzieci praktyk ekologicznych, które mogą zastosować w swoim pokoju, na placu zabaw i w przedszkolu. Obserwując przyrodę dowiadujemy się dlaczego liście spadają, żaby kumkają, a mrówki żyją w ziemi. Ekologia to dla nas codzienne życie zgodnie z naturą: własny ogród na placu zabaw, podglądanie robaków na trawniku czy karmienie ptaków zimą.